Jak osiągnąć neutralną pozycję ciała?

Natura tak ukształtowała ludzkie ciało, by mogło przetrwać w dobrym stanie dziesiątki lat. Gdy ustawisz poprawnie kręgosłup oraz całe ciało, to możesz wykonywać szereg czynności wymagających niekiedy ogromnego wysiłku i w zasadzie nie przejmować się konsekwencjami. Trzeba mieć jednak świadomość, że wzorzec poprawnej postawy jest u zdecydowanej większości z nas wypaczony lub po prostu niewłaściwy. Z czego to wynika? Głównie z siedzącego trybu życia, jednak nie bez znaczenia jest stres, nadwaga czy wręcz otyłość, ciąża, noszenie dziecka w pozycji wygiętego paragrafu czy na przykład nieodpowiednie obuwie. Przyczyn jest wiele, a konsekwencje w postaci m.in. bólu, przykurczów, nadmiernych napięć, kompensacji towarzyszą większości z nas w mniejszym lub większym stopniu.

Dlaczego pozycja aktywna, inaczej napięta neutralna jest tak ważna?

Każdy z nas marzy o utrzymaniu wysokiego poziomu sprawności przez całe życie. Poprzez przyjęcie poprawnej sylwetki i aktywowanie gorsetu mięśniowego uzyskujemy pozycję aktywną. Jest to podstawa do poruszania naszym ciałem w wielu płaszczyznach. Pomaga ona bezpiecznie i efektywnie przejść z jednej pozycji do kolejnych. Chroni przed skutkami sytuacji, w których przyjęcie optymalnej pozycji jest ograniczone, chroni układ nerwowy oraz stawy przed przeciążeniami. Poza tym wpływa na to, jak wyglądasz w lustrze i jak Cię odbierają inni. Przyjmując pozycję aktywną otoczenie postrzega Cię jako osobę pewną siebie, gotową do działania, ale jednocześnie zrelaksowaną i pozbawioną nadmiernego stresu.

Jak wygląda pozycja neutralna?

Patrząc na pozycję stojącą z boku - ucho, bark, klatka piersiowa, biodro, kolano i kostka powinny znaleźć się w jednej linii. W większości przypadków głowę należy cofnąć, kręgosłupowi nadać naturalne krzywizny, dolne żebra delikatnie ściągnąć w kierunku kolców biodrowych, napiąć mięśnie brzucha i pośladki oraz stopy ustawić prosto z jednoczesnym “wkręceniem” ich w podłoże.

Jak ją uzyskać?

Najłatwiej jest zacząć pracę nad pozycją neutralną leżąc tyłem na podłodze. Połóż się na podłodze z wyciągniętymi rękami wzdłuż ciała i wnętrzem dłoni skierowanym do góry. Pierwszym krokiem jest napięcie pośladków, dzięki czemu przywrócisz właściwe ustawienie miednicy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Weź głęboki wdech do brzucha, a z wydechem napnij mięśnie brzucha tak, jakbyś chciała zacisnąć wewnętrzny gorset. Staraj się utrzymywać minimalne napięcie gorsetu przez cały czas.

W podejściu pilatesowym zaczynamy od delikatnego poruszania miednicą, w każdym kierunku, w celu znalezienia równowagi oraz równomiernego napięcia mięśni miednicy, brzucha i pleców.

Jest kilka ścieżek prowadzących do uzyskania celu, którym w tym przypadku jest neutralna pozycja kręgosłupa i miednicy. Dla każdego taka optymalna pozycja będzie odrobinę inna, dlatego nie należy podążać jednym schematem. Indywidualne podejście oraz słuchanie swojego ciała jest tu kluczowe. Warto się zatrzymać i pochylić nad tym tematem przed następnym treningiem. Powodzenia!

Jeśli to dla Ciebie za mało i oczekujesz czegoś więcej oraz chciałabyś pracować nad swoją kondycją w sposób najbardziej optymalny, to zapraszam Cię serdecznie do współpracy. Czekam na Ciebie i chętnie pomogę!